niedziela, 14 sierpnia 2011

Leki przeciwbólowe - zastanów się zanim weźmiesz!

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – to leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Używanie tych leków wiąże się z silnymi działaniami ubocznymi. Substancje zawarte w tych lekach zwiększają ryzyko zawałów serca, udarów oraz innych chorób układu krążenia.

Potwierdzają to liczne badania na całym świecie. Niedawno bardzo obszerne badanie przeprowadził zespół specjalistów pod kierownictwem epidemiologa Petera Juni. Przeanalizowano 31 testów klinicznych przeprowadzonych na ponad 116 tysiącach pacjentów, którzy regularnie zażywali leki przeciwbólowe. Pośród badanych substancji były m.in. naproksen, ibuprofen, diklofenak, celekoksyb, rofekoksyb i lumirakoksyb. Wyniki zostały przedstawione na stronie British Medical Journal
.
W skrócie:
Diklofenak – 4 razy wyższe ryzyko śmierci na skutek zawału
Ibuprofen i Diklofenak – 3 razy wyższe ryzyko udaru mózgu
Rofekoksyb i Lumirakoksyb – o 100% podwyższone ryzyko zawału serca
Naproksen – niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy


Farmakolog Kay Brune z uniwersytetu w Erlangen twierdzi, że badanie jest świetnym podsumowaniem istniejącej już na temat tych leków wiedzy. Zaznacza, że „Wszystkie one niszczą naczynia krwionośne, w każdym przypadku jednak decydująca jest wysokość dawki” Żaden z przetestowanych leków nie jest bezpieczny dla osób ze schorzeniami lub problemami układu sercowo-naczyniowego. Regularne zażywanie tych substancji w postaci leków przeciwbólowych bez recepty, naraża na spore ryzyko. Co gorsza, lekarze nie wiedzą jakie właściwości chemiczne sprawiają, że te leki mogą być tak niebezpieczne. „Na razie wiemy tylko, że niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują wydzielanie enzymu o nazwie cyklooksygenaza(COX), który odgrywa rolę w powstawaniu stanów zapalnych” - mówi Peter Juni.

W przypadku poszukiwania alternatywy dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych pojawia się problem - uważane za zastępcze Paracetamol i opioidy często w ogóle nie pomagają (zwłaszcza przy silnych bólach) i same wykazują silne działania uboczne. Paracetamol przy dłuższym, regularnym stosowaniu powoduje uszkodzenia wątroby. Na razie nie ma konkretnego rozwiązania tego problemu. „Pacjenci powinni zawsze stosować leki przeciwbólowe w dawkach najniższych z możliwych i tak krótko, jak tylko się da” – podsumowuje Kay Brune.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz