czwartek, 23 sierpnia 2012

Kontuzja

Kontuzja – co robić by zmniejszyć ból po urazie i szybko wrócić do sprawności.

Każdy kto uprawia sport lub prowadzi aktywny tryb życia naraża swój układ ruchu na kontuzje i wypadki. Najczęściej spotyka się lekkie urazy związane z przetrenowaniem, albo z nieprawidłową rozgrzewką. Obie sytuacje mogą prowadzić do przeciążenia tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł, torebki stawowej), wymagających rehabilitacji.
Nieważne czy doszło do naciągnięcia, stłuczenia, czy skręcenia. Natychmiastowe zastosowanie czterech prostych zasad na miejscu wypadku pozwoli zmniejszyć ból i skróci powrót do sprawności.

R.I.C.E. czyli pierwsza pomoc po urazie

REST (ODPOCZYNEK)
Przerwij wykonywanie wysiłku, zapobiegniesz połębianiu kontuzji.

ICE (LÓD, OCHŁODZENIE)
Szybkie schłodzenie kontuzjowanego miejsca zmniejsza ból i obrzęk.  Zimno powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i tym samym znacznie ogranicza krwawienie do tkanek. Możesz zastosować kostki lodu w woreczku, zimną wodę, mokry ręcznik schłodzony w lodówce, cold pack (żelowy okład schłodzony w lodówce), spray chłodzący (można kupić w aptece) lub mrożonkę za zamrażarki.
Ważne! Lodu nie stosujemy bezpośrednio na skórę tylko przez ściereczkę lub cienki ręcznik, skarpetkę. To samo tyczy się np. mrożonek. Ochładzanie stosujemy przez 10-15 min. Najlepszy efekt uzyskuje się w pierwszych 15-20 min po urazie.

COMPRESSION (ucisk)
Średnio mocny opatrunek uciskowy. W tym celu najlepiej wykorzystać bandaż elastyczny. Nie bandażuj za mocno, aby nie blokować krążenia. Odwijaj opatrunek co 2-3 godziny.

ELEVATION (uniesienie)
Wysokie ułożenie uszkodzonej kończyny ogranicza powstawanie obrzęku zmniejszając zastój krwi.
Jeśli mamy do czynienia z poważniejszym urazem, to natychmiast po zastosowaniu metody R.I.C.E. należy udać się do specjalisty. W przypadku lżejszej kontuzji, gdy ból i obrzęk nie zmniejsza się po upływie 48 godzin, również zaleca się skonsultować z lekarzem. Być może wymagana będzie dalsza diagnostyka (RTG, USG).

Metodę R.I.C.E. stosują zarówno zawodowi sportowcy jak i amatorzy. Okazuje się bardzo pomocna w pierwszej fazie pourazowej przede wszystkim zmniejszając ból. Ponadto ograniczając uszkodzenie tkanek, przyspiesza proces gojenia, a tym samym powrót do sprawności.
Aby wrócić do pełnej sprawności dobrze skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Z doświadczenia wiem, że często niewielkie kontuzje lubią się odnawiać, kiedy nie zostały wyleczone do końca.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz